Mau mau je veoma popularna kartaška igra na prostorima Balkana i slična je igri UNO. Pravila su jednostavna i brzo se uče. Kada jednom savladate pravila Mau Mau-a, biće vam teško da se okrenete nekoj drugoj kartaškoj igri.
Mau Mau je igra za 2 do 6 igrača ali je ova verzija napravljena za 4 igrača. Pravila igre variraju od zemlje do zemlje tako da ne postoji neki standard. Zato ćemo ovde objasniti naša pravila koja su veoma jednostavana i laka za učenje.
Igra se sa dva standardna špila od po 52 karte. Igra počinje u smeru suprotnom od smera kazaljke na satu.
Svakom igraču se deli po 6 karata i to po tri u dva kruga. Jedna karta se nakon toga stavlja na talon i od te karte kreće igra.
Ostatak špila se ostavlja pored talona i odatle će igrači kasnije uzimati(kupovati) karte.
Igrači izbacuju karte na talon licem na gore i to, ili istu kartu (isti broj) ili kartu u istom znaku, u odnosu na onu koja je poslednja izbačena na talon. Ukoliko nemaju odgovarajuću kartu dužni su da uzmu jednu kartu sa špila. Ako ta karta odgovara kriterijumu od malopre igrač može da je izbaci i red prelazi na sledećeg igrača. Ukoliko ni ona ne odgovara, igrač samo kaže 'Dalje' i red prelazi na sledećeg. Međutim, igrač može i namerno da uzme kartu sa špila iako ima kod sebe odgovarajuću kartu za izbacivanje ukoliko želi da taktizira. Pobednik partije je onaj koji prvi izbaci sve karte.
Pobednik igre je onaj igrač koji ima najmanje poena u trenutku kada neki od igrača u zbiru partija pređe 101. Žandar se boduje sa 20 poena. Ostale 'jake' karte se boduju sa po 10 poena. Sve druge karte se boduju sa onoliko poena koliko na njima piše. Kralj se boduje sa 10 poena. Pobednik partije dobija -10 poena. Ukoliko igrač završi partiju žandarom (poslednja karta koju izbaci bude žandar) onda on dobija -20 a poeni svih ostalih takmičara se dupliraju u toj partiji.
Jake karte su sledeće:
Kečevi: kada igač izbaci keca ima pravo (mora) da izbaci još jenu odgovarajuću kartu. Ako je ta karta opet kec postupak je isti. Ukoliko igrač po izbacivanju keca kod sebe nema odgovarajuću kartu kojom bi opet odigrao mora da povuče jednu sa špila i ukoliko je ona odgovarajuća može (ne mora ako taktizira) da je baci. Ukoliko ni ona nije odgovarajuća (ili jeste ali igrač taktizira) dužan je da kaže 'Dalje' i sledeći igrač je na potezu.
Mala dvojka (2♣): ukoliko igrač izbaci malu dvoju igrač pre njega je dužan da povuče 4 karte sa špila.
Sedmice: ukoliko igrač izbaci sedmicu, sledeći koji je na potezu je dužan da vuče 3 karte sa špila ukoliko pre toga kod sebe i on nema sedmicu. Ukoliko je ima, može (ne mora) da je izbaci pa onda igrač posle njega mora da vuče 6 karata. Ako i taj igrač izbaci sedmicu onda sledeći vuče 9, itd. sve dok jedan od igrača nema sedmicu kod sebe da odgovri i on vuče sa špila. Napomena: Ako igrač koji vuče 3,6,9.. karata jer kod sebe nema sedmicu i u tom povlačenju sa špila izvuče sedmicu i baci je, sledeći igrač vuče samo 3 karte (prvo kolo je završeno, počinje drugo). Znači, sabiranje sedmica važi sve dok jedan od igrača ne pokupi odgovarajući broj karata sa špila.
Osmice: osmicom se preskače sledeći igrač, odnosno ukoliko igrač koji je na potezu baci osmicu, preskače igrača koji je sledeći na potezu (na redu je drugi igrač od njega). Taj drugi igrač naravno takođe može baciti osmicu jer je to odgovarajuća karta i time preskočiti sledećeg igrača.
Žandari: žandar menja znak. Jedino za žandare ne važi pravilo odgovarajuće karte za izbacivanje, jer se on može baciti na bilo koju kartu u bilo kom znaku (iako on nije u tom znaku) i time promeniti znak u neki drugi (ukoliko igrač želi može zadržati postojeći znak). Jedino pravilo koje važi za žandare je da se jedan žandar ne može poklopiti drugim osim ako znak bačenog žandara odgovara znaku koji je odabran prethodno bačenim žandarom. To je izuzetak od ostalih karata, za sve ostale važe osnovna pravila.
Dame: dama menja smer igre i na redu je igrač iza onog koji je bacio damu. Npr. ako se trenutno igra u smeru kazaljke na satu i igrač baci damu, smer igre se menja u smer suprotan od kazaljke na satu i red prelazi na sledećeg igrača. Naravno, kao i za sve druge karte osim žandara, na damu se može odgovoriti damom i time ponovo promeniti smer.
Svaki takmičar ima titulu u igri. Postoji 10 titula i svaki takmičar startuje sa najnižom. Da bi se dostigla nova titula potreban je određen broj poena. Poeni osvojeni u svakoj odigranoj partiji se dodaju na broj poena potrebnih za novu titulu. Kada se sakupi dovoljan broj poena takmičar dobija višu titulu i pogodnosti koje uz nju idu. Takmičari sa višim titulama dobijaju više poena za sledeću titulu od odigranih partija i što je titula viša veći je i broj osvojenih poena. Titule utiču i na broj zlatnika koje ćete dobiti u slučaju pobede. Titule koje postoje su:
Što se tiče poena za titulu, ako imate titulu Pisar i u partiji osvojite ukupno 200 poena, taj broj će biti pomnožen sa 1.5 i ukupan broj poena koje dobijate je 300.
Zauzeto mesto u partiji: Za prvo mesto dobijate 100 poena, za drugo 60, za treće 40 i za četvrto 20 poena.
Razlika od 101: Poene dobijate i za udaljenost od zone 101. Ukoliko završite igru sa 45 poena dobićete još dodatnih 56 poena (101 - 45 = 56).
Perfektna partija: Da biste dobili svih 5 zvezdica u igri morate da istu završite sa negativnim poenima. To ujedno znači da ste odigrali perfektnu partiju i dobijate bonus od 50 poena na kraju igre.
Igrači se rangiraju na osnovu njihovog rejtinga. Postoje dve rang liste po rejtingu a to su mesečna rang lista i rang lista svih vremena. Ako igrač igra dobro i često pobeđuje njegov rejting će biti viši. Rejting ne zavisi od broja odigranih partija već od toga koliko su dobro odigrane. Da bi igrač učestvovao u rangiranju po rejtingu mora odigrati najmanje 20 partija kako bi se njegov rejting iskristalisao. Ukoliko dva igrača imaju isti rejting prednost ima igrač sa više odigranih partija. Rejting se računa na osnovu poena dobijenih u svakoj odigranoj partiji a formula za računanje rejtinga je sledeća:
Rejting = (Broj Osvojenih Poena * 10000) / (Broj Odigranih Partija * 100)
Evo jednog primera računanja rejtinga: Igrač je odigrao 20 partija i osvojio ukupno 2500 poena. Njegov rejting se po gore navedenoj formuli računa kao (2500 * 10000) / (20 * 100) = 12500. Recimo da igrač u narednoj partiji pobedi i osvoji 150 poena, tada bi njegov novi rejting bio (2650 * 10000) / (21 * 100) = 12619. Dakle njegov rejting bi se povećao sa 12500 na 12619 zbog te pobede.
Zlatnici i srebrnjaci imaju istu vrednost u ovoj igri. Svakoga dana kada dođete da igrate Mau Mau dobijate 60 srebrnjaka. Ukoliko dođete nekoliko dana u nizu dobijate i dodatni bonus a najviše 100 srebrnjaka. Maksimalni broj srebrnjaka koje možete da imate je 120 dok za zlatnike ne postoji takvo ograničenje. Zlatnici se dobijaju pozivanjem prijatelja ili kupovinom. Da biste započeli igru potrebno vam je 30 novčića. Prvo se troše srebrnjaci a kada njih nema onda se troše zlatnici ukoliko ih imate.
Liga Šampiona je takmičenje namenjeno igračima sa titulama Oficir, Vezir i Faraon. Liga šampiona traje mesec dana i svakog meseca će se resetovati. Partije u ligi šampiona se igraju do 151. Takmičari se rangiraju na osnovu efikasnosi i neophodno je da odigraju 40 partija u ligi da bi se njihovo učešće u računalo. Efikasnost se računa na osnovu zauzetih mesta u odigranim partijama. Prvo mesto nosi 4 poena, drugo mesto 3, teće mesto 2 i četvrto mesto 1 poen. Efikasnost se računa kao broj ovako osvojenih poena u odnosu na maksimalan mogući broj osvojenih poena u odigranim partijama. Primera radi ako neko u dve partije osvoji prvo i treće mesto efikasnost će mu biti (2 + 4) / 8 = 75%. Takođe, učesnici dobijaju i zlatnike za pobedu u ligaškim partijama i to 30 za prvo mesto, 20 za drugo i 10 za treće mesto. Na kraju meseca, prvih 20 takmičara dobiće nagrade navedene na stranici lige.
Turnir se sastoji iz dva dela: Kvalifikacija i Nokaut Faze
Kvalifikacije - Prva faza turnira su kvalifikacije. Da biste učestvovali na turniru morate se prijaviti za učešće tako što ćete otići na stranicu turnira i klikunti na dugme "Učestvujte na turniru". Nakon toga, dobićete listu kvalifikacionih zadataka koje morate ispuniti da biste se kvalifikovali za učešće na turniru. Kako budete igrali partije postepeno ćete završavati i kvalifikacione zadatke. Nakon što ispunite sve zadatke bićete kvalifikovani za učešće na turniru ali to ne znači da ćete i igrati na turniru. U Nokaut fazu turnira prolazi 512 takmičara od kojih će 200 biti odabrano iz liste najefikasnijih igrača, 200 iz liste najbolje plasiranih kvalifikovanih takmičara po broju pobeda i poena a 112 takmičara biće odabrano nasumice iz liste svih kvalifikovanih takmičara.
Nokaut Faza - Nakon završetka kvalifikacija biće objavljena lisa svih takmičara koji će učestvovati u nokaut fazi. Biće prikazana lista 400 najbolje plasiranih i lista 112 nasumično odabranih takmičara iz liste svih kvalifikovanih takmičara. Zatim će se u tačno određeno vreme formirati nokaut skelet i počeće faza ispadanja. Igre u okviru turnira su drugačije i igraće se do 301 a ne do 101 kao standardne. Igre na turniru počinju u unapred određeno vreme označeno na stranici turnira. Potrebno je da u igru uđete pre zvaničnog početka i sačekate početak igre. Pobednik i drugoplasirani igrač prolaze u sledeću rundu takmičenja dok 3. i 4. igrač ispadaju sa turnira i dobijaju nagradu namenjenu ispadanju u tom krugu takmičenja. Nagrade za ispadanje u određenom krugu takmičenja prikazane su na stranici turnira. Pobednik turnira osvaja glavnu nagradu!
Varanjem u igri se smatra svako korišćenje jednog profila u cilju unapređenja statistike ili rejtinga drugog profila. Najčešći vid varanja je ulazak u istu partiju sa više različitih profila. Ovo ne samo da je nepoštovanje drugih takmičara koji se u tom trenutnu zateknu u istoj partiji verć je i generalno nepoštovanje svih takmičara koji žele da poštenu postignu visok rejting. Naš algoritam detektuje igranje sa istih IP adresa ali uzima u obzir i koliko često jedan igrač igra sa nekim drugim igračem.
U slučaju ovakvog ponašanja u igri zadržavamo pravmo da sankcionišemo igrače koji koriste navedene tehnike kao i razne druge načine iskorišćavanja sistema. Sankcionisanje može biti privremeno ili trajno u slučaju višestrukih prekršaja i ogleda se u vidu resetovanja rejtinga i titula pa do kompletnog brisanja profila igrača i trajne zabrane igranja.
Molimo igrače koji primete varanje da nam se jave putem naše Facebook stranice kako bismo ispitali i eventualno kaznili igrače koji se ne pridržavaju pravila.
Na žalost ništa ne može da bude idealno pa ni naša igra. Kada pravite igru gde će više ljudi istovremeno da igra nikada ne možete napraviti da apsolutno kod svih ljudi radi. Razlozi za to su mnogi ali uvek postoji 5% ljudi koji će imati problema sa igrom iz raznoraznih razloga. Ukoliko ispadnete iz igre imaćete mogućnost da se u tu igru vratite i nastavite da igrate. U glavnom meniju će pored opcije "Počni novu igru" biti i opcija "Nastavi igru". Neke probleme možemo da promenimo ali neki su van našeg i vašeg domašaja. Evo nekih od najčešćih razloga zašto igra neće raditi kako bi trebalo da radi:
Zastareli internet pretraživač - Igra najbolje radi korišćenjem najnovije tehnologije "Websocketa" za komunikaciju sa serverom. Neki zastareli pretraživači ne podržavaju Websokete te igra neće raditi kako treba. Instalirajte neki novi i pouzdan pretraživač kao što su Google Chrome ili Mozila Firefox i trudite se da imate svaku novu njihovu verziju kada se pojavi jer nove verzije donose razna unapređenja. Chrome možete preuzeti ovde a Firefox ovde
Problematičan Antivirus ili Firewall program - Određeni Antivirus i Firewall programi imaju nedostatke po pitanju Websocketa jer se nekada desi da blokiraju saobraćaj a samim tim i vezu sa serverom što dovede do izbacivanja iz igre. Probleme imaju AVG, Avira, Avast i još neki manje korišćeni. Antivirus sistemi koji ne prave probleme su ESET Smart Security, Norton Internet Security, Kaspersky Internet Security, Windows Defender...
Bežične mreže (Wireless) - Na našim prostorima internet provajderi daju najgore moguće rutere (Telekomov Huawei recimo) i kod mnogih korisnika koji koriste Wireless na laptopovima ili stonim komjuterima internet jednostavno ne radi kako treba jer paketi kasne, gube se i to dovodi do kašnjenja u igri i čestog ispadanja iz iste. Ako imate ovaj problem pozovite provajdera da probaju da vam reše problem ili koristite žičanu vezu.
Ukoliko ništa od gore navedenog ne pomaže obratite se nama putem naše Facebook stranice da pokušamo da pronađemo problem.